Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ Globally Harmonized System (GHS) Corrosive Picto Labels
Globally Harmonized System (GHS) Corrosive Picto Labels for corrosives.
| Format | Label |
|---|---|
| Description | GHS Corrosive Labels |
| Display Text | Corrosive |
| Color | Black,Red,White |
| Certifications/Compliance | GHS, OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ Aggressive Adhesive Multi-Purpose Nylon Labels with Ribbon for M21 Printers
High adhesion and high pliability are the hallmarks of Brady’s nylon cloth (B-499) label material designed to meet a broad array of identification requirements from control panels to liquid nitrogen environments.
| Height (Metric) | 4.8 cm |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Shape | Rectangle |
| Description | Aggressive Adhesive Multi-purpose Nylon Labels |
| Length (Metric) | 4.88 m |
| Color | Black,White |
| Length (English) | 16 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Nylon Cloth |
| For Use With (Application) | Communications cables, General identification, Laboratory identification, Panel identification, Voice or data identification, Wire and cable marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.165 mm |
| Format | Cartridge (Label) |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | M210;M210-LAB;M211;BMP21-PLUS;BMP21-LAB;IDPAL;LABPAL |
| Thickness (English) | 6.5 mil |
| Temperature Range (English) | -40°F to +194°F |
| No. per Pack | 1 Tape / Box |
| Certifications/Compliance | Halogen-free (DIN VDE 0472/parts 815), UL |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
3M™ Scotch™ Brand High-Performance Box Sealing Tape
Adheres instantly to most surfaces including cartons containing high levels of recycled content
| Model | 373 |
|---|
Accuform Signs Hazardous Waste Labels
Ensure the contents in containers are clearly identified and proper precautions are addressed with Container Identification Labels
| Format | Label |
|---|---|
| Temperature Range (English) | -20 to 176°F |
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +80°C |
| For Use With (Application) | Hazardous waste |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
| Tensile Strength | 17 lb./in. |
|---|---|
| Description | Premium |
| Width (English) | 0.5 in. |
| Length (Metric) | 609.6 cm |
| Life Span | 5 Years |
| Length (English) | 20 ft. |
| Material | PVC |
| For Use With (Application) | Phase identification and color coding of motor leads and piping system |
| Format | Tape |
| Thickness (English) | 7 mil |
| Temperature Range (English) | 32 to 220°F |
| Certifications/Compliance | CSA, UL, VDE 0340-TEIL1, RoHS |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 105°C |
| Adhesive Type | Rubber,Resin |
Fisherbrand™ Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
| Format | Label |
|---|---|
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Biohazard |
| Adhesive Type | Pressure-sensitive |
Fisherbrand™ Caution: Contains Formaldehyde Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
| Format | Label |
|---|---|
| Display Text | Contains Formaldehylde |
| Color | White,Black,Red |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Biohazard |
Fisherbrand™ Lab Hazard Warning Labels with Dispenser
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Printed in safety colors.
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Dot Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Round |
|---|---|
| Format | Roll |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Large Blank Writable Biohazard Identity Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ 10% Formalin Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Made from bright red fluorescent paper for maximum visibility and OSHA certified.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Fisherbrand™ Radioactive Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Apply to bottles, boxes, and vials—anything that may be a radioactive material. Easy to write on.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.75 in. |
| Length (Metric) | 13 m |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 14 yd. |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Bottles, boxes and vials anything that may be a radioactive material |
| Dimensions (L x W) | 14 yd. x 0.75 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polyolefin Right-To-Know Custom Labeling System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Create labels that identify a chemical and its properties using the Thermo Scientific™ Nalgene™ Polyolefin Right-To-Know Custom Labeling System.